78146

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 9. 5. 2017
Re: vyzimovĂĄnĂ­

"Osobně v tom nevidím velký rozdíl, spíš ten, že tehdy toto bylo jedna z mála legálních možností jak si přivydělat, jinak tabulkové platy, dneska nikomu nic nebrání vydělávat jinak a víc čímkoli co umí. :-)"
Rozdíl byl v tom, že tehdy vyšly provozní náklady mnohem nižší, protože na finančně stejný objem bylo množství včelstev, medu i cukru mnohem menší. A požadavky na zařízení nižší. Včelař pro nějaký poloprofesionální provoz si vyrobil úly, vyrobil medomet, postavil včelín, koupil kuklu, kuřlák, odvíčkovací vidličku atd a to bylo na tak na 20 - 50 let prakticky veškerá investice. Pak už stačilo jen každoročně nakoupit cukr a dovézt do včel a ze včel odvézt med, Plus práce.
Dneska na stejně velký finanční výnos musí být spousta zařízení, to znamená vysoké vstupní investice a každý rok nezanedbatelné náklady na jejich provoz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 70523


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu